Ameliyat Sonrası

Burun Estetik Ameliyatı (Rinoplasti) Sonrası Yapılması Gerekenler

Burun estetiği, kişinin burun görünümünü düzeltmek veya iyileştirmek amacıyla yapılan cerrahi bir işlemdir. Bu ameliyat öncesinde bazı önemli detaylara dikkat etmek, işlem sonrası başarıyı ve sağlıklı bir iyileşmeyi etkileyebilir. İşte burun estetiği öncesi dikkat edilmesi gereken detaylar:

 1. Rinoplasti ameliyatı her zaman genel anestezi altında yapılır ve genellikle hastalarımız bir nadiren iki gece hastanede kaldıktan sonra taburcu edilir.
 2. Ameliyat günü ameliyattan sonra sulu ve yumuşak gıdalar önerilir. Ameliyattan üç-dört saat sonra beslenmeye başlanabilir. Ameliyatın ertesi gününden itibaren normal beslenme alışkanlığına dönülebilir. Ancak ilk günlerde acılı ve baharatlı gıdalardan kaçınılmalıdır.
 3. Rinoplasti ameliyatı sonrasında genellikle hafif ya da orta şiddette ağrı olur. Gerekirse size verilen ağrı kesicileri kullanabilirsiniz.
 4. Ameliyat sonrası ilk günlerde yüksek yastıkta yatılması önerilir.
 5. Rinoplasti sonrası alçı veya silikon tamponlar alındıktan sonra burnun şişmiş görünmesi normaldir. Bu şiş görünüm zamanla kaybolacak ve burun kesin şeklini 12-15 aydan sonra alacaktır.
 6. Rinoplasti ameliyatı sonrası ilk zamanlarda bazen burun uç kısmında sızı veya hissizlik olabilir. İlerleyen zamanlarda bu durum kaybolacaktır.
 7. Ameliyat sonrası aşırı yüz mimikleri ve gülmekten kaçınılmalıdır.
 8. Rinoplasti ameliyatı sonrası göz etrafında morluk ve şişlikler oluşabilmektedir. Bunlar ilerleyen günler içinde kendiliğinden azalıp kaybolacaktır.
 9. Ameliyat sonrası ön dişlerde geçici bir sızı veya ağrı hissedilebilir. Bu durum zaman içinde kaybolur. Ameliyat sonrası ilk günlerde yumuşak bir diş fırçası kullanılmalı ve ön dişler nazikçe fırçalanmalıdır.
 10. Rinoplasti ameliyatı sonrası yeniden şekillendirilen burun kemiklerini sabit tutmak için konulan silikon splint ve alçı 6-7 gün sonra çıkarılır. Bunların çıkarılması sırasında herhangi bir ağrı duyulmaz. Alçının birinci hafta sonunda değiştirilerek bir hafta daha tutulması da gerekebilir.
 11. Ameliyat sonrası, ameliyat tekniğine bağlı olarak çoğu zaman burnun uç kısmının cildine konulmuş olan dikişler 10-14 gün sonra sonra kendiliğinden erir
 12. Burun tamponu çıkarılana kadar hapşırma ve kaşıntıya neden olabilir. Bu şikayetler tamponların alınmasıyla geçer. Hapşırma çok rahatsız ederse hapşırma giderici ilaç uygulanabilir.
 13. Ameliyat sırasında konulan burun tamponları özel silikon tamponlardır. Eskiden kullanılan bez ve ip tamponlar gibi çıkarılırken genellikle ağrı veya kanama yapmaz.
 14. Ameliyat sonrası ilk bir-iki hafta burundaki yaralar kabuklar ve biriken akıntı nedeniyle burun tıkanıklığı yaşanabilir. İyileşme süresince bu tıkanıklık azalacak ve zamanla burnunuz açılacaktır.
 15. Ameliyat sonrasında burna konulan alçının düşmemesi için suyla temas etmemesi gerekir.Buna dikkat ederek 3.günden sonra banyo yapılabilir. Aynı sebeple buharlı ortamdan kaçınılmalıdır ve banyo sırasında dikkatli olunmalıdır. Bir süre sauna ve hamamdan uzak durulmalıdır.
 16. Ameliyat sonrası ilk haftalarda çok sert burun temizliği yapılmasından kaçınılmalıdır.
 17. Ameliyat sonrası iki hafta tütün ve alkol ürünleri tüketilmemelidir.
 18. Ameliyat sonrası üç hafta boyunca dar boyunlu kazak ve diğer giysiler giymekten sakınılmalıdır.
 19. Rinoplasti ameliyatı sonrası sosyal hayata, çalışma hayatına ya da okula dönme süreci hastanın kendini iyi hissetmesi ile ilgilidir. Kendinizi iyi hissettiğiniz zaman normal hayatınıza dönebilirsiniz. Ancak genellikle bir-iki hafta istirahat önerilmektedir.
 20. Alçı veya tamponlar çıkarıldıktan sonra makyaj yapılmasında sakınca yoktur.
 21. Ameliyat sonrası bir hafta lens takılmamalı, en az üç ay süresince gözlük kullanılmamalı ve sonrasında mümkünse hafif ve ince çerçeveli gözlük kullanılmalıdır.
 22. Ameliyat sonrası burun cildi hassas hale geldiği için 3 ay yakıcı güneş ışığından korunmak gerekir.
 23. Ameliyat sonrası 1 yıl savunma ve dövüş sporları ile temas gerektiren ağır sporlar yapılması önerilmez.
 24. 3 hafta sonra hafif egzersizlere başlayabilirsiniz. Ağır halter kaldırmak için 2 ay beklemek gerekir.
 25. Pilates ve reformer a 3 hafta sonra başlayabilirsiniz
 26. Denize ve havuza 15 gün sonra girilebilir. 3 ay derine dalmak ve balıklama atlamak sakıncalıdır.
 27. Ameliyat sonrasında sarı veya yeşil renkli, yoğun ve kötü kokulu akıntı, sürekli sulu akıntı, ateş, görme bozukluğu, baş ağrısı, uyku hali ve bilinç bulanıklığı gibi durumlarda derhal hastaneye başvurulmalı ve doktorla temasa geçilmelidir.
 28. Ameliyat sonrası kanama son derece nadirdir ancak ameliyat sonrası bazen az miktarda  pembe renkli burun akıntısı, tükürükle karışık az miktarda kan veya burundan bir kaç damla taze kan gelebilir. Taburcu olduktan sonra burundan veya ağızdan fazla miktarda taze kanama olması, kanlı kusma olması gibi durumlarda vakit kaybetmeden hastaneye başvurulmalı ve ameliyatı yapan doktorla temasa geçilmelidir.