Sıkça Sorulan Sorular

 • Rinoplastinin septoplastiden farkı nedir?

  Rinoplasti, burnun şeklini değiştirmek için yapılan bir ameliyattır. Hem nefes alma hem de burnun şekli birbiriyle ilişkilidir. Rinoplasti sadece burnun görünüşünü değiştirmek için değil, aynı zamanda nefes almayı iyileştirmek için de kullanılabilir.

  Septoplasti, nefes almayı iyileştirmek için yapılan bir ameliyattır. Nazal septum olarak bilinen burun pasajlarını sağ ve sol tarafa ayıran burnun içindeki duvarı düzeltir. Septum eğri olduğunda, burundan nefes almayı zorlaştırabilir. Septoplasti genellikle rinoplasti ile aynı zamanda yapılır. Ancak tek başına da yapılabilir. Burun dış görüntüsünde değişiklik olmaz, yüzünüzde şişme olmaz ve atel konulmaz. Bu ameliyat 45-60 dk civarındadır.

 • Piezo burun ameliyatı, burun estetiği veya rinoplasti işlemi sırasında kullanılan özel bir cerrahi alet olan “piezoelektrik cihaz” ile gerçekleştirilen bir burun estetik cerrahisi yöntemidir. Bu cihaz, ultrasonik titreşimler üreterek kemik ve kıkırdak dokuları hassas bir şekilde kesmeye ve şekillendirmeye yardımcı olur. Geleneksel cerrahi aletlerden daha hassas bir şekilde çalışabilmesi, cerrahın istenen burun şeklini daha iyi elde etmesine ve iyileşme sürecini hızlandırmasına yardımcı olabilir. Piezo burun ameliyatı, burun şeklinin düzeltilmesi, burun kemiklerinin kırılması veya burun ucu gibi detaylı işlemler için tercih edilebilir.

 • Rinoplasti sonrası izlem amaçlı hastanede bir gece kalmanızı öneriyoruz. Ancak her hangi bir sağlık sorunu olmayan hastalarımız kendilerini iyi hissettiklerinde aynı gün de taburcu olmaktadırlar.

 • İşten, okuldan veya diğer görevlerden bir hafta izin almayı planlayın. İlk hafta boyunca her gün daha iyi hissedeceksiniz. Ameliyattan bir hafta sonra kişi genellikle yeniden kendisi gibi hisseder.

  Ameliyattan sonra bir miktar şişlik olacaktır. Şişliğin geçmesi aylar alabilir. Çoğu insan birkaç ay sonra bunu fark etmeyi bırakır. İnsanlar genellikle bir hafta sonra aktivitelerin çoğunu ve 2 ila 4 hafta sonra tüm aktiviteleri yapmaya geri dönerler.

 • Tüm ameliyatların riskleri vardır. Neyse ki rinoplasti riskleri azdır ve komplikasyonlar nadirdir. Sağlık uzmanınız, operasyondan önce riskler ve faydalar hakkında sizinle konuşur.

 • Bazen sigorta bir rinoplasti için ödeme yapar, ancak bu sigorta poliçesine bağlıdır. Ameliyatı planlamadan önce, sağlık hizmeti sağlayıcınızın ofisi, sigorta şirketinizden önceden yazılı izin almanıza yardımcı olabilir. Bu bir sigorta kapsamı garantisi değildir, ancak rinoplastinin kapsam dahilinde olduğundan emin olmanın tek yolu budur. Bazen sigorta burun ameliyatının bir kısmını öder, ancak diğer kısımlarını ödemez. Operasyonun ne kadara mal olacağını öğrenmek için iş ofisi ile iletişime geçebilirsiniz.

 • Bir rinoplastinin maliyeti, ameliyatın karmaşıklığı, cerrahın eğitimi ve deneyimi ve coğrafya dahil olmak üzere birçok şeye bağlıdır.

 • Ameliyattan önce, bazı cerrahlar ameliyattan sonra nasıl görünebileceğinizi göstermek için simülasyonlar kullanır. Sağlayıcınız, yüzünüzün birkaç görüntüsünün fotoğrafını çeker. Bu fotoğraflar, ameliyattan sonra burnunuzun nasıl görünebileceği hakkında size bir fikir vermek için değiştirilebilir.

 • Çoğu insan için değil. Ameliyattan bir gün sonra, çoğu insan ağrılarını 10 üzerinden 0 ile 4 arasında derecelendirir.

 • Hayır. Tamponlar çok rahatsız edici olabilir. Ama muhtemelen burnunuzda bazı yumuşak ateller olacaktır. Bu splintlerin içinde bir delik vardır, böylece en azından birkaç gün boyunca nefes alabilirsin. Bir haftalık ziyarette kolayca çıkarılabilirler.

 • Aşırı morarma yaygın değildir. İlk 3 gün göz çevresi ve yanaklarda hafif morarma olabilir ve bu genellikle yaklaşık bir hafta sürer.

 • Rinoplasti, kulak burun boğaz uzmanları veya plastik cerrahlar tarafından yapılır. Bu uzmanlıklardan birinde eğitim ve yönetim kurulu sertifikası iyi bir başlangıç noktasıdır. Muhtemelen sıklıkla rinoplasti yapan bir cerrah isteyeceksiniz.

  Hastalar ve diğer sağlayıcılar arasında iyi bir üne sahip bir cerrah bulun. Uzmanlar tıp dergilerinde rinoplasti hakkında makaleler yayınlar ve genellikle eğitim toplantılarında konuşurlar.

  Ameliyatınızın akredite bir cerrahi tesiste veya hastanede gerçekleştirileceğinden emin olun. Muhtemelen cerrahınızla da rahat hissetmelisiniz. Ameliyatınız sırasında neler olacağını anlamanıza yardımcı olabilecek bir cerrah arayın.